Zasady pisania prac

Zasady obejmujące pisanie prac na różnych poziomach edukacji

Od kiedy pisanie prac na polskich uczelniach stało się obowiązkowym elementem zakończenia każdego etapu nauki, wielu uczniów ma z tym problemy. Studenci nie znają podstawowych zasad obowiązujących przy pisaniu prac, nie wiedzą, jak się do tego zabrać, ani gdzie szukać pomocy. Wbrew pozorom nie jest to jednak tak trudne, jak mogłoby się to wydawać i przy odrobinie wysiłku większość studentów jest w stanie sobie z tym poradzić.

Największym wyzwaniem są zwykle prace licencjackie, jako że to pierwsze tak poważne opracowania, z którymi muszą uporać się studenci. Aby ułatwić sobie to zadanie, powinniśmy starannie przemyśleć dobór tematu i materiałów do pracy, a przede wszystkim wybór promotora. Dobry promotor krok po kroku przeprowadzi nas przez wszystkie zawiłości związane z pisaniem pracy i zawsze będzie służył nam pomocą.

W oparciu o jego wskazówki, dowiesz się, co powinno znajdować się w Twojej pracy i jaką formę graficzną powinna przyjąć. Istnieją ściśle określone zasady dotyczące wielkości czcionki, szerokości marginesów, czy odstępów między wierszami. Spis treści, przypisy i bibliografia również powinny przyjąć konkretną formę, która zwykle różni się w zależności od wymagań poszczególnych uczelni.

Kiedy będziemy mieli już za sobą pisanie prac licencjackich pod okiem dobrego promotora, prace magisterskie nie powinny stanowić dla nas większej trudności. Większość zasad obowiązujących przy pisaniu prac licencjackich, obowiązuje także przy pisaniu prac magisterskich, różna jest tylko ich tematyka i objętość.