Redakcja

Praca magisterska i jej porządnie przygotowana oprawa graficzna.

Studenci opracowujący swoje prace magisterskie bardzo często nie przywiązują dostatecznie dużej wagi do ich strony graficznej. Wychodzą z założenia, że w pracy najważniejsza jest treść, a dobrze napisana praca magisterska obroni się sama. Jest w tym nieco racji, należy jednak mieć świadomość, że praca magisterska, która dobrze się prezentuje może zapewnić nam dodatkowe korzyści.

Dopracowanie układu graficznego pracy nie powinno zająć nam zbyt wiele czasu, a z pewnością okaże się opłacalne. Od czego zacząć? Najlepiej od umieszczenia w pracy zdjęć i rysunków ilustrujących jej treść. Dopasuj ich wielkość tak, by dobrze komponowały się z układem treści na stronie. Pod każdym umieść też podpis, informujący o tym, co można dostrzec na zdjęciu. Każda praca magisterska powinna zawierać także wykaz źródeł, z których pochodzą ilustracje.

We wszystkich pracach magisterskich, bez względu na ich tematykę, bardzo dobrze prezentują się też wszelkiego rodzaju wykresy i diagramy. To najprostszy, a jednocześnie najbardziej czytelny sposób prezentacji danych. Do naszej dyspozycji jest wiele programów komputerowych, tworzących wykresy na podstawie wprowadzonych danych, nie powinieneś mieć więc trudności z ich opracowaniem.

Dobra praca magisterska musi być też czytelna. Zadbaj o odpowiednią wielkość czcionki, szerokość marginesów i odstępy między wierszami. Postaraj się też dostosować rozdzielczość grafiki, tak by nie zawyżać niepotrzebnie rozmiaru pliku, w którym zapiszesz swoją pracę. Na potrzeby takiego opracowania, rozdzielczość zdjęć wcale nie musi być wysoka, by pozostały czytelne.